Parka: NGC 6946 oraz NGC 6939

NGC6946-b

Dzisiaj w nocy znowu udało mi się zdalnie otworzyć obserwatorium i strzelić zdjęcie. Kamera ZWO ASI1600MM-C sprawuje się świetnie. Mija właśnie kilka pełnych sesji i ani razu kamera mnie nie zaskoczyła. W zasadzie miałem tylko jeden dziwny problem. Kiedy do jej hub’a wewnętrznego wepnie się sterownik focusera USB-Focus, to traci biedaczka możliwość odczytywania klatek poniżej 1 sekundy. Dziwne – co? 🙂 Wszystko działa niby prawidłowo, ale jak dostaje czas ułamkowy, to nie ściąga zdjęcia. Po wypięciu z niej focusera wszystko wróciło do normy. Ostrzegam więc przed wpinaniem w tej huby jakichkolwiek focuserów. Kosmos.

Sesja zajęła zaledwie 55 minut (subekspozycje po 120 sekund). Wszystko oczywiście przez chmury. Niemniej, i tak jestem zadowolony z efektu. Udało się uwiecznić bardzo charakterystyczną parę różnych obiektów znajdujących się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Gromada otwarta znajduje się w odległości „zaledwie” 6 tys. lat świetlnych, a więc jest praktycznie naszą galaktyczną sąsiadką, choć trzeba zauważyć, że bardzo starą – ma ponad miliard lat.

Drugi fajerwerk to galaktyka NGC 6946. Nazwałem ją tak nie przez przypadek – w tej galaktyce odkryto najwięcej wybuchów supernowych. Może warto przeanalizować to zdjęcie dokładniej. Kto wie, czy nie ma tam kolejnej eksplozji?

Leży trochę dalej od Ziemi, bo ponad 20 milionów lat świetlnych. Na zdjęciu wydaje się być taka nieodległa, ale nawet kartograficznie patrząc znajduje się w innym gwiazdozbiorze – Łabędzia. Mimo szokujących dystansów, które nas dzielą, nie zapominajcie, że to także nasza sąsiadka. Należy do Układu Lokalnego galaktyk, czyli znajduje się bardzo blisko naszej Drogi Mlecznej. Niestety – nie prędko wybierzecie się tam na weekend, nawet ten Długi.

Na zdjęciu jest też kilka innych perełek. Warto zwrócić tu uwagę na małą galaktykę widmo – PGC64824. Niestety, wiele o niej nie wiadomo.

PGC64824

Teleskop: TS APO100Q na montażu SW EQ6

Na koniec jeszcze wycinek środka w większej rozdzielczości:

NGC6946-crop

i screenshot ekranu zdalnego w czasie sesji:

14215319_1333076446721243_73444063_o

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

3 komentarze

  1. PGC64824 to UGC11583 – bardzo bliska galaktyka spiralna (mniej nie 2 Mpc). Gratuluję zdjęć i pozdrawiam.

  2. A czy przypadkiem problem z ułamkowym czasem nie jest poroblemem z polskim przecinkiem w sys op zamiast kropki?

Możliwość komentowania została wyłączona.