Cień Ziemi na Księżycu – światłość na AF

Księżyc z Equinoxa

Jak zapewne każdy wie, wczoraj miało miejsce dosyć spektakularne zjawisko zaćmienia Księżyca. Można polemizować, czy są ciekawsze zjawiska obserwowalne z Ziemi, ale pewne jest, że warto coś takiego zobaczyć na własne oczy. Jedynie zaćmienie Słońca może być bardziej emocjonujące.

Pogoda przed zaćmieniem była fatalna. Nie spodziewałem się warunków fotograficznych. Tym bardziej byłem zaskoczony nagłą poprawą pogody. Chmury rozeszły się i pojawił się cudowny spektakl natury. Sprzęt był już przygotowany, a za sprawą nowych akcesoriów (opis pojawi się w innym poście) obserwacje i fotografowanie Księżyca należało do czystej przyjemności.

Zaćmienie zbiegło się z dalszymi testami Equinoxa, którego musiałem sprawdzić na prawdziwym „polu walki”. Ogniskowa pasowała mi wyjątkowo, bo nie lubię zdjęć zaćmień w mega skali. Podoba mi się przestrzeń dookoła, co przy ogniskowej 500 mm jest „akurat”. Po jasnej kontrastowej stronie delikatnie widoczny fiolet, ale na szczęście w ilości nie utrudniającej efektownej fotografii. W wizualnych obserwacjach tego zjawiska nie dało się dostrzec większych różnic w porównaniu do 80ED. W obydwu przypadkach Księżyc z pobliskimi gwiazdami prezentował się rewelacyjnie. Obraz idealnie kontrastowy z super punktowymi gwiazdami. Aberracje z okularami Pentax i Vixen LVW praktycznie na granicy percepcji – dla większości pewnie pomijalne. Dla porównania: newton 150/750 został przeze mnie szybko zdjęty z montażu ;). Nie ma co porównywać – inny świat.

Księżyc z Equinoxa

Zjawisko zaćmienia mocno (wyjątkowo) nagłośniły media. W zasadzie każdy powinien coś o tym usłyszeć. Odbiło się to totalnymi rekordami na Astro-Forum.org. Serwer dostał solidnie „po garach”. Jeszcze o 1 w nocy ilość osób przesiadujących na AF oscylowała w przedziale 500-600. Rekord padł dokładnie o 23:25 z liczbą obecnych 664 osób.

Przez cały wczorajszy dzień Astro-Forum.org było oblegane. Padły wszystkie możliwe rekordy. Poniżej oficjalne wyniki z dnia 3 marca 2007 roku: blisko 5 tys. unikalnych osób, ponad 7 tys. wizyt, 120 tys. razy odsłonięto strony Astro-Forum.org. I to wszystko jednego dnia!

Coż – astronomia, za sprawą m.in. Internetu, staje się coraz popularniejsza. Cieszymy się z tego! Prawda?

Księżyc z Equinoxa

Żeby obrobić cały materiał fotograficzny z wczorajszego dnia musi upłynąć sporo czasu. Za jakiś czas przebiorę moje zdjęcia i wrzucę te najciekawsze.

Póki co, zapraszam do dyskusji „live” na polskie fora astronomiczne, gdzie cały czas toczą się dyskusje na temat wczorajszego wydarzenia: Astro-Forum.org, Astro4U.net, Astromaniak.pl, Astronomia.pl.

Jak będę miał trochę czasu, to zorganizuję na AF konkurs na najlepsze zdjęcie z tej „imprezy”. Myślę, że warto za jakiś czas (może tydzień) zrobić sobie taką retrospekcję kreatywną.

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.