I znowu odwiedzamy „Psy Gończe”. Tym razem padło na bardzo ciekawą galaktykę spiralną umieszczoną w katalogu Messiera pod numerem 106. Jakiś czas temu, w ramach testu, opublikowałem zdjęcie tej galaktyki wykonane innym zestawem. Tym razem w użyłem już docelowy teleskop i kamerę (prezentowany był pod tym linkiem). Zamieszczone zdjęcie to efekty pracy tego kombajnu astronomicznego, do tego obsługiwanego całkowicie zdalnie. Jeszcze sporo przede mną pracy inżynieryjnej, ale najważniejsze, że już mogę fotografować.
W tle zdjęcia dostrzeżecie całe mrowie innych galaktyk przysłoniętych kurtyną gwiazd pochodzących z naszej Drogi Mlecznej. Dalej już tylko otchłań bezkresu. Największy z prezentowanych na zdjęciu obiektów leży ok. 25 mln lat świetlnych od Warszawy. Wypluwa z siebie bardzo silne promieniowanie X, co kwalifikuje go do grupy tzw. galaktyk Seyferta. Za promieniowanie odpowiedzialna jest prawdopodobnie supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum niezwykle jasnego jądra galaktyki.
Po prawej stronie M106 możecie zobaczyć jej największą towarzyszkę – galaktykę NGC 4217, z którą najprawdopodobniej związana jest siłami grawitacji.
Co sądzicie o takich szerokich polach galaktycznych? Lubicie takie zdjęcia? Napiszcie w komentarzach poniżej. Z góry dzięki za odzew.
Zobacz więcej:
[related_posts limit=”5″]