Grupa M81: Wojna Galaktyk

m81_crop
Fragment zdjęcia w skali 1:1 - M81

Zdjęcie przedstawia jedną z najbliższych grup galaktyk w stosunku do naszej Lokalnej Grupy. Oddalona o blisko 12 milionów lat świetlnych od Ziemi leżąca w gwiazdozbiorach Wielkiej Niedźwiedzicy i Żyrafy. W skład prezentowanej grupy wchodzi ponad 30 galaktyk, w tym najbardziej znane M81 i M82. Grupa M81 jest częścią Supergromady w Pannie.

Największą galaktyką, którą możecie odnaleźć na zdjęciu jest Galaktyka Bodego: Messier 81 lub inaczej NGC 3031. Jest jednym z najlepszych przykładów idealnej galaktyki z poprzeczką. Kąt jej nachylenia w stosunku do nas uwidacznia przepięknie uformowane ramiona spiralne rozciągające się na blisko 46 tys. lat świetlnych.

Mniejsza z prezentowanych galaktyk to tzw. Cygaro: M82, lub NGC 3034. Galaktyka słynie z faktu emitowania ogromnych ilości promieniowania X, za co odpowiada prawdopodobnie masywna czarna dziura (kilka tysięcy mas Słońca). Jakby było tego mało, w poprzednim roku (2009) astronomowie odkryli w M82 w paśmie radiowym niezwykły, nieznany do tej pory obiekt, którego w niczym nie przypomina niczego, co do tej pory obserwowaliśmy w obrębie Drogi Mlecznej. Oficjalna nauka uważa, że jest to tzw. mikrokwazar.

Obydwa obiekty należą do ścisłej czołówki nocnych celów astronomów amatorów. M81 w sprzyjających warunkach jest możliwa do zaobserwowania gołym okiem. Cały układ prezentuje się wyśmienicie w amatorskim teleskopie, szczególnie pod ciemnym niebem. Zachęcam do próby samodzielnego odszukania M81 i towarzyszek na nocnym niebie.

Pod tym linkiem znajdziesz mapkę ułatwiającą znalezienie obiektu: kliknij tutaj.

A teraz kilka danych technicznych. Teleskop: Orion UK AG12 f3,7; rejestrator CCD: FLI ProLine 16803 pracujący w temperaturze delta -60 stopni C; montaż paralaktyczny kompensujący ruch gwiazd: Astro-Physics AP1200; dodatkowa kontrola błędów śledzenia: Astrodon Monster MOAG z kamerą CCD Atik 16IC. Sumaryczny czas ekspozycji: ok. 5 godzin.

Całe zdjęcie pomniejszone 50%
Całe zdjęcie pomniejszone 50%
m81_crop
Fragment zdjęcia w skali 1:1 - M81
Fragment zdjęcia w skali 1:1 - M82

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.