Okolice gwiazdy Sadr – serce Łabędzia

IC 1318
IC 1318: Mgławica Motyl - średnia rozdzielczość

Sadr (Gamma Cygni) to znana gwiazda podwója, druga co do jasności w gwiazdozbiorze Łabędzia. Zdjęcie przedstawia malowniczą okolicę tej gwiazdy. Cały region należy do letnich obszarów nieba, które w czasie tych krótkich nocy stają sięgłównym celem astrofotografów z północnej półkuli Ziemi.

Gamma Cygni to najjaśniejsza gwiazda w kadrze. Mimo to, nie należy do widocznego dookoła obiektu mgławicowego, który jest kilka tysięcy lat świetlnych za nią. IC 1318, bo tak nazywamy tego pięknego motylka uformowanego ze świecącego pyłu, który tworzy mgławicę emisyjną położoną3 tys. lat świetlnych od Warszawy – zaledwie.

Mgławica Motyl jest kawałkiem większego kompleksu, zajmującego dużą część letniego nieba, w którego skład wchodzą m.in. Półksiężyc (NGC 6888), Tulipan (Sharpless 101), i wiele innych.

Na pewno wiele z nich uda mi sięsfotografować późnym latem (sierpień), o ile dopisze pogoda. Prezentowane zdjęcie nie jest ostateczną jego wersją. To zaledwie szybki test nowego sprzętu. Minie jeszcze wiele miesięcy zanim uda mi siędograć wszystkie elementy. Póki co – i tak nie ma pogody, co pewnie sami jużzauważyliście.

Godzinka ekspozycji. Sprzęt bez zmian, czyli Orion AG12, FLI PL16803, AP1200, MOAG..

Mała rozdzielczość:

IC 1318
IC 1318: Mgławica Motyl - mała rozdzielczość
IC 1318
IC 1318: Mgławica Motyl - średnia rozdzielczość

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.