IC 1393 to jedna z największych widocznych na niebie gromad otwartych o średnicy kątowej przekraczającej trzy Księżyce w pełni. Otacza ją przepiękna mgławica emisyjna, która rozciąga się na setki lat świetlnych. W jej wnętrzu bez trudu dostrzeżecie słynną ciemną mgławicę zwaną „Trąbą Słonia” (na środku kadru), która należy do jednych z ciekawszych kształtów północnego nieba. Jedni zobaczą trąbę, inni postać kobiety, a jeszcze inni… coś zgoła odmiennego. Możecie popuścić wodzę fantazji 😉
Kiedyś jeden z moich przyjaciół fotografując ten obiekt, nie znając jego oryginalnej nazwy, określił go „Belfegorem”. I tak przezywam go do dzisiaj.
Uwiecznione kosmiczne obiekty znajdziecie w gwiazdozbiorze Cefeusza, zaledwie 3000 lat świetlnych od Polski. Można je obserwować wizualnie już przez niewielki teleskop.
Odkrył je Edward Barnard pod koniec 19 wieku.
Zdjęcie powstało w moim podwarszawskim obserwatorium astrofotograficznym. Sumaryczny czas naświetlania to około 300 min. Fotony zbierane przez 2 noce. Ogniskowa teleskopu ok. 1,2 metra, apertura 300 mm.