Kosmiczna trąba – gromada otwarta IC 1396 z mgławicą emisyjną

Inny fragment

IC 1393 to jedna z największych widocznych na niebie gromad otwartych o średnicy kątowej przekraczającej trzy Księżyce w pełni. Otacza ją przepiękna mgławica emisyjna, która rozciąga się na setki lat świetlnych. W jej wnętrzu bez trudu dostrzeżecie słynną ciemną mgławicę zwaną „Trąbą Słonia” (na środku kadru), która należy do jednych z ciekawszych kształtów północnego nieba. Jedni zobaczą trąbę, inni postać kobiety, a jeszcze inni… coś zgoła odmiennego. Możecie popuścić wodzę fantazji 😉

Kiedyś jeden z moich przyjaciół fotografując ten obiekt, nie znając jego oryginalnej nazwy, określił go „Belfegorem”. I tak przezywam go do dzisiaj.

Uwiecznione kosmiczne obiekty znajdziecie w gwiazdozbiorze Cefeusza, zaledwie 3000 lat świetlnych od Polski. Można je obserwować wizualnie już przez niewielki teleskop.

Odkrył je Edward Barnard pod koniec 19 wieku.

Zdjęcie powstało w moim podwarszawskim obserwatorium astrofotograficznym. Sumaryczny czas naświetlania to około 300 min. Fotony zbierane przez 2 noce. Ogniskowa teleskopu ok. 1,2 metra, apertura 300 mm.

Fragment trąby
Inny fragment
Cały kadr - średnia rozdzielczość 4 megapiksele

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.