Wielkie kosmiczne serce – IC 1805

Nie trudno domyślić się, dlaczego ten obiekt nazwano tak, a nie inaczej. Do złudzenia przypomina ludzkie serce. Na zdjęciu widzicie mgławicę emisyjną zbudowaną z międzygwiezdnego gazu (głównie świecący w kolorze krwistej czerwieni zjonizowany wodór), oraz ciemnego pyłu. W centrum zobaczycie gromadę otwartą Melotte 15 zawierającą kilka nowo narodzonych, bardzo jasnych gwiazd o masie przekraczające 50 mas naszego Słońca. Mają zaledwie 1,5 mln. lat. Niemowlaki. Dla porównania nasze słońca ma już ponad 5 miliardów lat.

Gdybyście się tam planowali wybrać, to podaję lokalizację: 7,5 tys. lat świetlnych w okolicy gwiazdozbioru Kasjopei.

Obiekt rozciąga się na blisko 200 lat świetlnych i razem z sąsiednim kompleksem zajmuje na niebie 2,5 stopnia (5 Księżyców w pełni).

Zdjęcie technicznie bardzo trudne, głownie przez swój monochromatyzm. Jest po prostu bardzo czerwone, choć starałem się odtworzyć subtelną dynamikę różnych czerwieni. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

Fotografia zawiera w sumie blisko 10 godzin ekspozycji w filtrach R + G + B + Halpha.

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.