Po drobnych perypetiach z firmą kurierską, druga paczka z Teleskope Service wreszcie dotarła. Duża paczka zawierała celę i samo lustro – wszystko osobno, dokładnie zapakowane i zasypane (…) – czymś tam, nie znam się. W każdym razie – ryzyko uszkodzenia przy takim transporcie jest zminimalizowane do granic możliwości. Upadek z metra nie powinien mieć większego znaczenia.
Trzeba zauważyć, że taki sposób transportu ma swoje wady. Wymaga od użytkownika chociaż podstawowej wiedzy na temat budowy newtona. Trzeba po prostu wiedzieć, jak rozkręcić celę, żeby umieścić lustro i potem całość zamontować w tubusie. O kolimacji fabrycznej nie może być mowy – tu trzeba wszystko samemu dopasować. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, bo i tak prawdopodobnie takiego newtona bym rozłożył i poskładał po swojemu, żeby dokładnie wszystko zagrało – szczególnie kolimacja. Ale współczuję komuś, kto kupi taki sprzęt jako swój pierwszy teleskop. Nie zauważyłem informacji na stronie TS odnoście konieczności samodzielnego montażu.
Cela robi bardzo pozytywne wrażenie. 9-punktowy montaż lustra – bardzo ciekawy. Nie ma możliwości, żeby coś gdzieś uciskało nasze lustro. Wszystkie punkty styku są z tworzywa sztucznego – a więc posiadają swoją minimalną elastyczność. Generalnie – lustro w żadnym miejscu nie jest skręcone. Mimo to, wszystko jest bardzo stabilne i nie spodziewam się w tym miejscu żadnych problemów.
Samo lustro ma kilka naklejek oraz dodatkowo wyryty na spodzie numer seryjny. Wszystkie lustra produkowane przez Oriona są ręcznie szlifowane przez wyjątkowych optyków – tak przynajmniej twierdzi sam producent, a jak wiemy, każdy swój ogon…
W każdym razie, jest to kawał solidnej, ręcznej roboty. Do tego specjalny, zaawansowany system napylania Hilux – dający sprawność lustra nie mniejszą niż 96%. W moim przypadku jest to 97,2% w całej szerokości widma. Mówiąc bardziej obrazowo – takie lustro (lustra) daje prawie 10% wzrost jasności w stosunku do zwykłych luster (subiektywnie około 25%). Dużo – przynajmniej w teorii.
Materiał użyty do produkcji lustra to Suprax. Podobny do Pyrexu z dobrymi właściwościami termicznymi (szybsze chłodzenie, mniejsze odkształcenia). Stosowany jest głównie do produkcji lamp o wysokiej temperaturze i różnego sprzętu laboratoryjnego.
Dzisiaj mam nadzieje przeprowadzić „pierwsze światło”. Wszystko wskazuje na dobrą pogodę. Jutro napiszę, czy lustro spełnia swoje zadania i jakie daje obrazy.
Do galerii wrzuciłem zdjęcia celi i lustra. Zapraszam.