M35 z Equinoxa 80

M35

Parę dni temu była bezchmurna pogoda, więc nie mogłem jej nie wykorzystać. Jako że testuje ten refraktor pod kątem astrofotografii, to właśnie przez niego robię zdjęcia. Jeszcze ze 2-3 i starczy. Czas na zebranie wszystkiego w jeden artykuł i opublikowanie wniosków.

Niestety, DO nie ma na stanie korektora (flattenera) więc nie jestem w stanie sprawdzić, jak Equinox pracuje z takim ustrojstwem. Prawda jest taka, że do każdego dubletu taki FF jest niezbędny, jeżeli chcemy fotografować z matrycą wielkości APS-c, nie mówią już o pełnej klatce 35 mm. Jeżeli ktoś w okolicach posiada taki korektor i chciałby użyczyć do testów, to byłbym wdzięczny za feedback.

W związku z apelem, będę się starał umieszczać także informacje o fotografowanych obiektach. Może to komuś się przyda. Niestety, nie zawsze będzie na to czas.

M35 to gromada otwarta, jedna z ciekawszych – głównie za sprawą swojej sąsiadki – NGC 2158, która jest znacznie mniejsza i bardziej skupiona. Jest też ponad 10x starsza od głównej bohaterki i prawie 5x dalej.
Szkoda, że gromady otwartę są coraz rzadziej przez nas fotografowane. Według mnie, nie są wcale mniej atrakcyjne od obiektów mgławicowych, czy galaktyk.

W NGC 2158 łatwo możemy zorientować się różnicy wiekowej – gwiazdki w tej NGC są zdecydowanie żółciejsze.

Wracając do głównego obiektu widocznego na zdjęciu, trzeba zauważyć, że w skład M35 wchodzi kilkaset gwiazd, 120 jaśniejszych niż 13 mag. – rozrzuconych na powierzchni pokrywającej Księżyc w pełni. Ilość wszystkich gwiazd widocznych w M35 podaje się różnie, zależnie od źródła. Cytując jedno z nich można założyć, że jest ich 513. Gromada oddalona jest od nas o 2,8 tys. lat świetlnych. Piękna M35 jest średniego wieku (ok 100 mln. lat).

Zdjęcie na montażu Vixen GPD2 + SkySensor 2000PC, guidowane przez 80ED, sumaryczny czas ok. 45 min. Subframy po 4-5 min. każda. Oczywiście przy jasnym Księżycu.

Aberracje w oryginale, nic nie było korygowane elektronicznie.

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.