Instalacja szafy w obserwatorium

Każdy kto zechce zbudować swoje prywatne obserwatorium zderzy się z problemem instalacji elektrycznej. Na początku wszyscy bagatelizujemy ten problem i robimy „po swojemu”, czyli amatorską prowizorkę. W moim przypadku sytuacja jest nawet zrozumiała, bo to w końcu pierwsze obserwatorium więc i wielkie emocje, i jeszcze większa infantylna niecierpliwość.

Kiedy jednak przeszedł okres pierwszej euforii zacząłem zdawać sobie sprawę z ryzyka. Po pierwsze: groźba  porażenia prądem, po drugie: koszt sprzętu znajdującego się o obserwatorium nie uzasadnia prowizorek w systemie zasilania.

Projektem i realizacją koncepcji profesjonalnej instalacji elektrycznej zajął się Piotr Brych wraz ze swoją firmą – Teletechnika. Pierwszy etap realizacji zakończył się już parę miesięcy temu i obejmował przyłączenie budynku, zakopanie kabli, uziomy, etc.

Drugim etapem miały być prace wewnątrz, czyli przede wszystkim konstrukcja specjalnej, centralnej szafy, w której znajdzie się wszystko, co pozwala żyć obserwatorium. Od zasilaczy, zabezpieczeń (przepięcia, pioruny, itp), przez moduły sterowania (dach), monitoringu (pogoda, zachmurzenie, ultradźwięki do pozycji teleskopu, itp.), aż po serwer, czyli mózg obserwatorium.

Dzisiaj nadszedł czas instalacji szafy w obserwatorium, co oznaczało, że musiałem wstać o 7:00, a kto mnie zna, ten wie, że to dramat jakich mało. Nie mniej, było warto, bo szafa robi wrażenie. W tej chwili montażyści układają wszystkie moje klocki w środku i spinają je zasilaniem. Mi pozostanie podłączenie logiczne wszystkich elementów, bo nikt inny nie jest w stanie dojść, co jest do czego. W szafie wyprowadzone są gniazda nie tylko wysokiego napięcia, ale także 12V, co pozwoli wyeliminować standardowe zasilacze.

Po zakończeniu prac zrobię dokładną dokumentację żeby każdy mógł skorzystać z tej wiedzy. Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili wiele rzeczy może być niejasnych.

Tak wyglądała instalacja na etapie mojego pierwszego podejścia:

IMG_0301

Później przyszła pora na porządkowanie:

IMG_1945

A tak wyglądają początki 3-ciego etapu porządkowania instalacji:

Więcej informacji o budowie mojego  obserwatorium znajdziecie  na Astro-Forum.org pod tym linkiem: kliknij tutaj!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Ogólny

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.