Samolot na tle galaktyk

Czasami szczęście potrafi spaść na nas, jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Ja raczej nie należę do szczęściarzy, ale raz przytrafiło mi się coś naprawdę rzadkiego. W czasie jedne z ekspozycji galaktyk (NGC5985) przeleciał mi przez kadr samolot, ale… mało tego, że przeleciał – strzelił stroboskopowym światłem zamrażając tym samym sylwetkę w locie.

Niby mało spektakularne, jak na astrofotografię, ale z drugiej strony warto chwilę się nad tym zdjęciem zastanowić. Znając wszystkie parametry zdjęcia takie jak: współrzędne geograficzne, czas wykonania ekspozycji, można spróbować ustalić, co to jest za samolot. Wraz z czytelnikami Astro-Forum.org udało nam się ustalić bardzo dokładnie, co to za gagatek.

UPS United Parcel Service – MD-11F (McDonnel Douglas) czyli Freighter (Cargo)

To zupełnie przypadkowe zdjęcie ma jeszcze jedną wartość edukacyjną. Dosyć obrazowo pokazuję prawdziwą skalę kątową fotografowanych galaktyk w odniesieniu do samolotu, którego skalę na wysokości przelotowej większość osób kojarzy.

Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś zdjęcie to trafiło na główną stronę wykop.pl zwabiając około 50 tys. osób w krótkim czasie, co spowodowało śmierć mojego serwera 😉

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Galeria Tagi

Autor: Adam Jesionkiewicz

Pasjonat nowych technologii, popularyzator nauki i astronomii. Astrofotograf kosmicznych cudów. Założyciel najpopularniejszego polskiego forum dla miłośników piękna nocnego nieba.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.